Airbnb

Airbnb opinieAirbnb to portal, przez który wynajmujemy noclegi, najczęściej od osób prywatnych, choć ostatnio jest coraz więcej agencji. Opory przed dokonaniem takiej rezerwacji, powinny przełamać opinie o właścicielu danego obiektu. Polecamy szczegółowo się z nimi zapoznać. Nie rekomendujemy natomiast wynajmowania zakwaterowania od osób, które nie posiadają żadnych komentarzy. Choć zapewne jest to profil autentycznego gospodarza, który dopiero co zaczyna przygodę z Airbnb, chuchajmy na zimne. Zdarzały się próby oszustwa poprzez portal. I pewnie zdarzać się będą. Dlatego tak ważne są w Airbnb opinie i zapoznanie się z nimi przez Ciebie.

Warto natomiast wynająć mieszkanie (pokój) od hostów, którzy dla danego obiektu nie mają jeszcze recenzji, natomiast wynajmują kilka innych miejsc i tam akurat posiadają pozytywne komentarze. Często można w ten sposób upolować bardzo dobrą dla nas cenę.

Airbnb opinie

Plusem Airbnb na pewno są miejsca w których śpimy, często w dzielnicach typowo nieturystycznych, wśród mieszkańców danej miejscowości. Możemy podpatrywać jak żyją na co dzień, gdzie się spotykają, gdzie robią zakupy (tu też możemy skorzystać i zaoszczędzić kilka monet).

Do wyboru mamy pokoje lub całe apartamenty (wówczas w lokum jesteśmy sami). W obu opcjach możemy prawie zawsze korzystać z kuchni. Przy krótkim i co szczególnie ważne, również przy długim wynajmie, wszelkie media (prąd, gaz, woda, Internet, itd.) są już wliczone w cenę końcową, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów.

Od gospodarza możemy dowiedzieć się o wielu miejscach niewspomnianych w przewodnikach. Dodatkowo host może nam służyć dobrą radą, bardzo często proponując ‚pozostanie’ pod telefonem (messengerem).

Minusem natomiast jest możliwość anulowania zaakceptowanej już wcześniej rezerwacji przez właściciela. Otrzymujemy oczywiście wówczas zwrot (plus kilka procent nadwyżki w ramach rekompensaty) w postaci vouchera. Jeżeli chcemy, aby pieniądze wróciły na kartę, to musimy o ten zwrot poprosić. Natomiast w dalszym ciągu mamy problem: jesteśmy bez noclegów, co w szczycie sezonu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest czytanie opinii i prześledzenie czy czasem nie znajduje się tam za dużo anulacji. Druga sprawa to zapoznanie się z dokładnym anulowaniem rezerwacji, ponieważ są różne opcje.

Tutaj przewagę ma na przykład Booking, gdzie możemy dokonać rezerwacji hotelu, z możliwością darmowej anulacji przed samym przyjazdem. W Airbnb nie zgadzajmy się na żadne zamiany mieszkań przez właściciela, zaproponowane przed naszym przyjazdem, jaki by to powód nie był. Tak samo nie anulujmy rezerwacji na prośbę hosta i nie akceptujmy żadnych podwyżek ceny, zarezerwowana wcześniej cena jest wiążąca. W takich rzadkich przypadkach kontaktujemy się bezpośrednio z Airbnb.

Weryfikacja i pierwszy przyjazd

Aby Twoja prośba o rezerwację miała sens, należy uzupełnić swój profil. A jeszcze wcześniej będzie potrzebne przesłanie do Airbnb skanu naszego dokumentu. Uzupełniamy profil poprzez dodanie zdjęcia, opisu naszych zainteresowań, identyfikację telefonu (numer nie jest nigdzie wyświetlany, a podawany tylko drugiej stronie, wówczas gdy nasza rezerwacja zostanie zaakceptowana). Możemy połączyć nasze konto Airbnb z Facebookiem. Im więcej takich danych będzie widział nasz przyszły gospodarz, to tym bardziej nam zaufa i prędzej potwierdzi nocleg. Powyższe dodanie naszych danych jest bardzo ważne. Puste konta zazwyczaj z góry są odrzucane i po części nie ma co się dziwić posiadaczom kwater. Ważna jest jeszcze wiadomość tuż przed samą próbą rezerwacji, czy dany obiekt jest możliwy do ‚zaklepania’. Unikniemy wówczas blokady naszej kasy, w razie odrzucenia naszego zgłoszenia przez hosta. A zwrot wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem.

Co do przyjazdu to umawiamy się z gospodarzem telefonicznie (smsowo) lub mailowo. Jeśli nie znamy danego języka, a właściciel posługuje się tylko językiem ojczystym (dość częsty przypadek w Hiszpanii), nie wahajmy się skorzystać z translatora.

Przy zakwaterowaniu sprawdźmy przy właścicielu czy wszystko się zgadza. Czy działa Internet, czy jest pralka, żelazko, deska do prasowania itd. (rzeczy, które zadecydowały, że wybraliśmy właśnie ten obiekt). Z naszego doświadczenia wiemy, że ewentualne braki są szybko korygowane.

Płatność

Przy dłuższych pobytach (już od siedmiu dni), możemy liczyć na dodatkowe rabaty. A bardzo korzystnie ceny prezentują się przy pobytach czterotygodniowych (wiemy, wiemy – sporo), gdzie otrzymać możemy nawet zniżkę 50%, a w miesiącach poza sezonem nawet jeszcze kilka procent więcej.

Po akceptacji są 3 opcje płatności:
1) z góry
2) 50/50 – połowa jest pobierana natychmiast, połowa w określonym terminie
3) płatność grupowa, gdzie wszyscy podani wyjazdowicze, mają 2 dni na przelew swojej części.

Jeżeli rezerwujemy obiekt na więcej niż jeden miesiąc, to pierwsza płatność obejmuje 28 dni, a później odbywa się cyklicznie co miesiąc (ewentualnie dopłacamy odpowiednią kwotę za resztę dni).

Przelew odbywa się poprzez kartę lub Paypal. Ostatnio Airbnb wprowadził możliwość zapłaty w złotówkach, mamy też możliwość wyboru waluty w której rozlicza się gospodarz. Tutaj należą się brawa, unikniemy niekorzystnych przewalutowań, jak to miało miejsce jeszcze w 2017 roku.

Transakcji dokonujemy tylko poprzez portal Airbnb. Część podróżujących pewnie kusi ‚dogadanie’ się z drugą stroną poza Airbnb, ale może być to związane z utratą bezpowrotnie naszych funduszy.

Jak skontaktować się z Airbnb?

W razie problemów najszybciej rozwiążemy sprawę poprzez kontakt na polski numer +48 22 307 20 00 (niestety pomoc uzyskamy tylko w języku angielskim). Druga szansa to Twitter – profil o nazwie @AirbnbHelp

Z adresów mailowych spróbować można pisać na response@airbnb.com

Pozostaje również oczywiście oficjalny formularz na stronie portalu.

Podsumowanie i zniżka na pierwszy wyjazd

Wiele osób mówi o Airbnb jako o płatnej wersji coachsurfingu. Według nas poprzez Airbnb mamy więcej swobody, choć na pewno mniej miedziaków w kieszeni 😉

Co do cen, nie ma reguły, jak to mówią: co kraj to obyczaj. Najlepiej jest sprawdzić zarówno Airbnb, jak i pozostałych znaczących pośredników. Polecamy wykorzystać kody hotelowe, pojawiające się na naszym portalu.

Jeżeli zdecydowaliście się na skorzystanie z Airbnb, dzięki powyższym słowom, to zapraszamy do rejestracji z naszego linku, gdzie przy pierwszej rezerwacji otrzymacie 75 zł zniżki. Warunkiem jest zakwaterowanie na minimum 750 zł. Nam jako polecającemu z tego tytułu wpadnie 25 zł. Później Wy będziecie mogli polecać Airbnb na identycznych zasadach.

Dodatkowo, gdy będziecie chcieli skorzystać z atrakcji, to przy zamówieniu na 200 zł, dostaniecie 50 zł zniżki.

Atrakcje Airbnb to między innymi: bilety na kameralne koncerty, przejażdżki rowerowe, spacer po mieście z przewodnikiem, wspinaczka z przewodnikiem, przeróżne kursy (gotowania, pieczenia, degustacje), warsztaty (lekcje artystyczne), sesje zdjęciowe, lekcje tańca, jazda konna, lekcje surfingu, rejs łodzią, zajęcia jogi, degustacja win, pubing i kilka innych.


Chcę otrzymać 75 zł zniżki w Airbnb (+50 zł na atrakcje) – kliknij